Pagini

Festivaluri concurs muzica 2018

Calendarul inscrierilor la festivalurile concurs de muzica 2018
Calendarul festivalurilor concurs de muzica 2018
FESTIVALURI 2018 JUDEŢE:

marți, 15 septembrie 2015

Festivalul "Sibiu – Capitala Muzicală" , 10-12 septembrie 2015 , Sibiu

PALMARES


TROFEUL FESTIVALULUI:
Mario Niculescu, Palatul Copiilor, Târgu Jiu

Secțiunea Muzică FOLK

Premiul I: Iulia Lupșa, Săcele - Brașov
Premiul II: Thomits Patricia Ștefania - Sibiu
PremiulIII: Donisa Luminița Elena - Petroșani

Secțiunea  FOLCLOR

Trofeul secțiunii folclor: Antonia Stoian, Palatul Copiilor, Târgu Jiu

Grupa 6 – 8 ani: Trofeul Grupei: Rareș Costin Ivanov – Oradea
Premiul I: Anemarie Popovici – Oradea
Premiul II: Maria Nicoleta Florea – Sibiu
Premiul III: Cezara Borcea – Iacobeni, Sibiu
Mențiune: Natalia Volintiru–Drobeta Turnu Severin
Mențiune: Roxana Maria Pop–Cluj Napoca
Mențiune: Anuța Mădălina–Târgu Jiu

Grupa 9 – 10 ani: Trofeul Grupei: Andra Nicoleta Iancu – Drobeta Turnu Severin
Premiul I:  Bianca Gârmacea - Galați
Premiul II:  Maria Fernanda Platzner – Târgu Jiu
 Premiul III:  Tudor Merca – Cluj  Napoca
Mențiune:  Anamaria Sîrb - Oradea
Mențiune: Raluca Pop - Oradea

Grupa 11 – 12 ani: Trofeul Grupei:  Diana Georgiana Monete –Valea Mare, OLT
Premiul I:  Georgiana Sabău –Oradea
Premiul II: Cristina Nistor –Oradea
Premiul III: Nicolae Paul Duca – Sibiu
Mențiune: Diana Larisa Bularcă– Brașov
Mențiune: Mara Otvos – Miercurea Ciuc

Grupa + 13 ani  : Trofeul Grupei: Ana Teodora Anuțoiu– Deva
Premiul I: Andrada Betej – Prigoria, Gorj
Premiul II: Stănilă Fălămaș - Sibiu
Premiul III: Iulia Merca – Cluj Napoca
Mențiune:Andreea Neacșu - Brașov
Mențiune:Violeta Găgeanu – Rm. Vâlcea
Mențiune:  Petronela Bîrsilă – Drobeta Turnu Severin

Secțiunea Folclor Instrumental:

Premiul I: George Sabău – Oradea
Premiul II: Petronela Bîrsilă – Drobeta  Turnu Severin
Premiul III:Mara Otvos – Miercurea Ciuc
Mențiune:   David Cristian Hodoiu –Albeni, Gorj


Grupuri:

Premiul I – „Florile Bihorului” – Oradea
Premiul II – „Anena” – Aninoasa, Hunedoara

Secțiunea muzică CLASICĂ-INSTRUMENTALĂ

Trofeul secțiunii CLASICĂ  INSTRUMENTALĂ:RaulMordășan, Sibiu

Grupa 8 – 9 ani: 

Premiul II: Irina Alina Popa, pian–Slobozia
Premiul III:Cătălin Grămescu, pian– DrobetaTurnu Severin
Mențiune: Cătălina Ruican, pian – Drobeta   Turnu Severin
Mențiune: Darius GabrielCroitoru, vioară – Drobeta Turnu Severin

Grupa 9 – 12:
Premiul I:Ștefan Marcu, pian–Sibiu
Premiul I: Ștefan Roman, chitară – Sibiu
Premiul II: Alexandru Hânoveanu, clarinet–Drobeta Turnu Severin
Mențiune: Gabriela Sabina, pian - Sibiu
Mențiune: Neacșu Victor, pian – Drobeta Turnu Severin
Mențiune: Alexandra Larisa, pian - Slatina

Grupa 13 +: 
Premiul I:Darius Miclăuș, pian - Sibiu
Premiul II:Valerica Limbășan, chitară – Sibiu
Premiul III:Petru Sabin Ștefan, pian – Buzău
Mențiune:  Ana Teodora Anițoiu, pian – Deva
Mențiune: George Alexandru Văraru, pian – Sibiu

Premiu pentru COMPOZIȚIE: George Alexandru Văraru, pian – Sibiu

Grupuri :
Premiul I:Cvartetul  „Passion”, chitară – Băicoi,Prahova

Secțiunea Muzică UȘOARĂ

Trofeul secțiunii Muzică UȘOARĂ: Teodor Danci, eMenTi - Constanța

Grupa 5 – 7 ani  : Trofeul Grupei: Carla Sabău – Zalău
Premiul I: Anelise Ioana Rușinoiu - Moinești
Premiul II: Georgiana Cordea – Oradea
Premiul III: Ana Maria Mandan – Sibiu
Mențiune: Adalia Ani – Cluj Napoca
Mențiune: Delia Maria Stana - Petroșani
Mențiune: Silviu Gabriel Trestian – Aninoasa, HD

Grupa 8 ani  : Trofeul Grupei: Sonia Cătinean – Cluj Napoca
Premiul I: Iulia Ștefania Condilă - București
Premiul II: Ariana Timoc – Cluj Napoca
Premiul III: Maria Daria Brojban – Petrila, HD
Mențiune: Patricia Melania Crișan – Cluj Napoca
Mențiune: Ilinca Tapalagă – Piatra Neamț
Mențiune: Irina Alina Popa – Slobozia
                  
Grupa 9 – 10ani: Trofeul Grupei: Andreea Grațiela Udubașa – Rm. Vâlcea
Premiul I: Astrid Theodora Muthu - Oradea
Premiul II: Ela Maria Trandafir – Moinești
Premiul III: Paula Doboș – Oradea
Mențiune: Delia Racu – Onești
Mențiune: Ana Alexandra Vânătoru – Sibiu
Mențiune: Sara Teodorescu – Drobeta Tr. Severin

Grupa 10– 11 ani: Trofeul Grupei: Bianca Gîrmacea - Galați
Premiul I:  Ana Maria Christiana Doană – Cluj Napoca
Premiul II: Maria Balogh - Oradea
Premiul III: Deona Roman – Dej, Cluj
Mențiune: Isabela Maria Ungureanu – Medgidia, CT
Mențiune: Mădălina Suditu – Constanța
Mențiune: Laura Borodi – Cluj Napoca
                 
Grupa 12 ani: Trofeul Grupei: Bianca Petcu - Moinești
Premiul I:  Vlad Muscoi – Medgidia, CT
Premiul II: Lisa Maria Banyai – Cluj Napoca
Premiul III: Maria Diana Andrieș – Onești
Mențiune:Luana Florea - Constanța
Mențiune:Bianca Bucur - Constanța
Mențiune:Beatrice Duță – București

Grupa 13 - 14 ani: Trofeul Grupei: Daria Yasemine Oprea – București
Premiul I:  Diana Andronic – Moinești
Premiul II: Flavia Chelariu – Arad
Premiul III: Melania Cuc – Arad
Mențiune:Mălina Mureșan – Cluj Napoca
Mențiune:Ana Roșu – Constanța
Mențiune:Mara Suditu – Onești

Grupa + 15 ani: Trofeul Grupei: Patricia Nicula – Cluj Napoca
Premiul I:  Carla Narcisa Florian – Oradea
Premiul II: Denisa Irofte – Onești
Premiul III: Andreea Dobrotă – Sibiu 
Mențiune: Bianca Boar – Cluj Napoca
Mențiune:Sergiu Mărcuș – Oradea
Mențiune:Oana Valentina Peret - Oradea
             
Grupuri:
Premiul I: Black Sea - Constanța
Premiul II: Emblema – Ocna Sibiului
Premiul I!I: Tell me - Arad

Premiul Radio România Regional de Promovare Tinere Talente:
Daria Yasemine Oprea – București
Patricia Nicula – Cluj Napoca
Premiul Liceului de Artă Sibiu: Raul Mordășan – Sibiu
Premiul Special CJCPCT"Cindrelul - Junii" Sibiu pentru păstrarea și promovarea tradițiilor: Ana Teodora Anuțoiu
Premiul Florin Thomits:  Luminița Elena Donisa - Petroșani
Premiul Bibliotecii Județene ASTRA  Sibiu: Patricia Crișan – Cluj Napoca
Premiul Special pentru Compoziție – George Alexandru Văraru - Sibiu
Premiul Special al Asociației „Positive Live”pentruinterpretarea mai multor secțiuni muzicale:
  1. Popa Irina  Alina  - Slobozia
  2. Neacșu  Victor   - Dr. Tr. Severin
  3. Dragomir Gabriela  Sabina - Sibiu
  4. Popa  Alexandra  Larisa  -  Slatina
  5. Anuțoiu Ana Teodora  -  Deva
  6. Gîrmacea Bianca  -  Galați
  7. Otvos Mara  -  Miercurea Ciuc
  8. Găgeanu Violeta  -  Rm. Vâlcea
  9. Stoian Antonia  -  Tg. Jiu
  10. Hodoiu David Cristian –Albeni, GJ
  11. Bîrsilă Petronela Mariana  - Dr. Tr. Severin

Premii Speciale ale Palatului Copiilor Sibiu pentru interpretare:
1.      Victor Neacșu – Drobeta Tr. Severin
2.   Andra Nicoleta Iancu – Drobeta Tr. Severin
3.      Ana Teodora Anuțoiu – Deva
4.      Alexandra Maryellen Badea – Craiova
5.      Iulia Maria Timișan – Arad
6.      Maria Andreiaș – Deva
7.      Bianca Gîrmacea – Galați
8.      Andreea Neacșu - Brașov
                                             
Premiul Special CJCPCT"Cindrelul - Junii"  Sibiu: INVITAȚIE  (masă și cazare gratuite) pentru un  recital la Festivalul Național „Vară, vară, primăvară” 2016 – Antonia Stoian– Tg. Jiu

Premiul Special „HORA” REGHIN : Mario Niculescu – O chitară
Iulia Lupșa – O chitară
Danci Teodor – O chitară
Cosmin Chelcea – O chitară    
Premiile „Enciclopedia Muzicală” – Promovare PLAN BAZA EXTRAîn valoare de100 euro/6 luni:
1.    Mario Niculescu – Tg. Jiu
2.    Danci Teodor - Constanța
3.    Iulia Lupșa – Săcele, BV
4.    Raul Mordășan – Sibiu
5.    Antonia Stoian – Tg. Jiu

Mulțumim tuturor participanților și JURIULUI Festivalului :
Președinte – Horia Moculescu
Mihai Alexandru, Bogdan Dragomir, Nicolae Caragia, Adrian Daminescu, Daniela George, Sanda Vulcu, Emese Kalman, Laura Neacsu, Florin Thomits, Daniel Vecsei, Marcel Părău, Mihai Mărginean și Ramona Palade.

Să ne revedem sănătoși în 01 – 03 sept 2016 la Ediția a IV-a a Festivalului Național de interpretare muzicală „Sibiu – Capitala Muzicală”.


EVENIMENTE


Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu